12.02.2012 by Rober Krysztofiec

Uroczystości Wagner Sailing Rally 2012

Przemówienie kpt. Jerzego Knabe, komandora Wagner Sailing Rally 2012 na otwarciu ceremonii odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej Władysława Wagnera Bellamy Cay, 21-go stycznia 2012 (wygłoszone w języku angielskim)

27 Maj 2003 by Joanna Dutkowska

"AUSSI RULES" można pomarzyć...

Pani Joanna Dutkowska z Towarzystwa kwalifikacyjnego Lloyd’s Register, nadzorującego budowę jachtów, szczególnie dużych jednostek przesłała nam informację o zakończeniu programu budowy pierwszego z serii luksusowych jachtów, przeznaczonych jednocześnie do prowadzenia prac badawczych.

14.04.2003 by Stan Wisniewski

Moja Wyspa Skarbów

Od redakcji: zamieszczamy nie publikowane nigdzie wspomnienia Stana Wisniewskiego mieszkajacego na Bora Bora (Polinezja Francuska).

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider

WYPRAWA SZALEŃCÓW by Peter Nichols

22 kwietnia ukaże się znakomita książka opisująca zmagania żeglarzy na otwartym morzu, którzy jako pierwsi podjęli wyzwanie i postanowili wyruszyć w podróż dookoła świata. "Wyprawa szaleńców" Petera Nicholsa to niewątpliwie najmocniejsza literatura z wątkiem marynistycznym, jaka kiedykolwiek powstała. Wziąwszy pod uwagę fakt że zdążyliśmy przywyknąć do informacji podawanych w mediach o kolejnych śmiałkach, którzy wyruszają w samotny rejs, trudno wyobrazić sobie, że jeszcze kilkanaście lat temu podobne wyczyny były wyczynem nie tylko ekstremalnym, ale porównywalnym do podróży w kosmos.

Wyprawa Szaleńców by Peter NicholsLatem 1968 r. stary świat stanął w płomieniach na ulicach Paryża i Nowego Jorku, a nowy rodził się na skrzydłach Apollo 8 opuszczającego ziemską orbitę. 9 śmiałków wyruszyło śladami Lorda Chichestera w podróż dookoła świata. Tym razem jednak bez zawijania do portów. Peter Nichols kreśli sylwetki Moitessiera, Knox-Johnsona, Ridgway'a, Blytha, Kinga - żeglarzy, których nazwiska do dzisiaj elektryzują ludzi morza. Przypomina tragedię Donalda Crowhusta, odtwarza świat regaty z ery przed wynalezieniem GPS. Sunday Times Golden Globe był chyba ostatnim rejsem niezdominowanym przez wszechobecne loga sponsorów, relacje telewizyjne i monstrualną elektronikę. Był prawdziwym rejsem ludzi morza, w których liczył się tylko człowiek i jego łódź.

Był to ostatni bastion do zdobycia na morzu i największa przygoda naszego pokolenia. "Cud, że się udało, cud że przeżyliśmy" napisał specjalnie do polskiego wydania Sir Robin Knox-Johnston, człowiek który jako pierwszy opłynął Ziemię nie zawijając do portów. Przedmowę do wydania napisał Zbigniew Gutkowski.

Książka ukaże się z filmem "Na głęboką wodę" będącym tłem zmagań kilkunastu samotników w pierwszym rejsie dookoła świata. Film opiera się na prawdziwej historii, której przypadkowym bohaterem staje się żeglarz amator, niedzielny kapitan Donald Crowhurst. Ojciec czwórki dzieci bez większych doświadczeń żeglarskich zaciąga dług, by zbudować łódź zdolną przetrwać 10-miesięczny rejs bez zawijania do portów. Osmond i Rothwell w opowieści o niezwykłej podróży Crowhursta wykorzystali wszystkie możliwe źródła - opowieści uczestników wyścigu, sponsorów, rodzin żeglarzy i utrwalone na taśmie 16 mm migawki z samego wydarzenia sprzed 40 laty. Jak Aguirre i Kurtz przed nim tak Donald Crowhurst w filmie twórców "Czekając na Joe" i "Zew ciszy" stacza się nieubłaganie w mrok szaleństwa.

Zródło: wydawnictwo 360 Stopni

Kategoria: /